با انواع قلموهای نقاشی آشنا شوید

انواع قلم مو نقاشی
دسته : آموزش

قلمو نقاشی ساختمان در رنگ کاری و نقاشی ساختمان با توجه به نوع رنگ و مشخصات آنها به طور جداگانه میباستی مورد استفاده قرار گیرد. مثلا قلم مو هایی که برای رنگ های روغنی استفاده می شود نباید برای رنگ های پلاستیک مورد استفاده قرار گیرند و یا بر عکس از قلم مو هایی که برای سطوح چوبی و رنگ چوب استفاده می شود نباید برای سایر موارد استفاده گردد. بنابراین لازم است با انواع قلمو نقاشی ساختمان آشنا شویم.

قلمو نقاشی ساختمان

قلمو نقاشی ساختمان

موارد استفاده از قلم مو نقاشی ساختمان

پس از استفاده و اتمام رنگ کاری، قلم را باید با حلال های نوع خود شستشو بدهید. لازم به ذکر است قلم موی نقاشی ساختمان پس از شستشو نبایستی به میخ آویزان نمود .چراکه این عمل باعث لقی میخ قلم مو ها و خرابی آن ها می گردد. بهتر است از سطل هایی که به همین منظور طراحی شده، استفاده نمود.

مزایا و معایب قلم مو نقاشی ساختمان

با توجه به فروانی قلمو ها در بازار، نوع و اندازه قلموها(همانطور که در بالا ذکر گردید)، برای رنگ امیزی سطوح مختلف از لحاظ اندازه، فرم، ضخامت و جنس مو های قلم مو، انتخاب مناسب ترین نوع قلم مو، با توجه به نوع رنگ مورد مصرف و همچنین میزان وسعت سطح بستگی کامل دارد. به این معنا که قلم مو های مورد استفاده در رنگ پلاستیک برای رنگ روغنی کاربرد ندارد. همچنین از قلم موی نقاشی ساختمان کوچک برای رنگ امیزی زهواره ها و چارچوب درب ها استفاده میشود.

قلم موی نقاشی

قلم موی نقاشی

معایب قلمو

ازجمله معایب کاربرد قلم مو، می توان به مهارت مورد نیاز کاربر اشاره نمود. در واقع برای بکار گیری مناسب از قلم مو در بین انواع قلم مو نقاشی ، شخص باید از تبحر کافی برخوردار باشد. زیرا در غیر اینصورت در هنگام رنگ آمیزی با رد قلم و شره رنگ مواجه خواهیم شد.

سایز قلم مو نقاشی

سایز قلم مو نقاشی

محاسن قلمو نقاشی ساختمان

در صورتی که نوک مو ها به صورت زاویه دار بریده شده باشد، استفاده از آن برای قاب های پنجره و زهواره ها آسان تر بوده است. و همچنین این امر رنگ زدن خطوط ظریف مرسوم به ” خط مستقیم ” را راحتتر می سازد. اندازه های کوچک تر قلمو، برای کارهای باریک تر و گوشه های دور از دسترس مناسب هستند. کوتاه و بلندی قلم مو باعث می شود که رنگ بهتر در قلم مو نگه داشته شده و کاربرد آن روانتر باشد. در نتیجه سایز قلم مو نقاشی باتوجه به شرایط فرق میکند.

پایه فلزی که موها بر روی آن نصب شده،  مو ها را استوار نگه میدارد. محکم بودن پایه باعث می شود که هنگام استفاده از قلم موی نقاشی ساختمان ، موها ثابت بوده و شل نشوند. همچنین موها باید با گره های چوبی با چسب اپوکسی در داخل پایه محکم مستقر شده باشند.

انواع قلمو

قلموها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی نسبت به دیگری دارد. گونه‌های بادبزنی، تخت و گرد را میتوان به عنوان انواع قلمو نقاشی ساختمان نام برد.

از نظر کاربرد: به قلم‌موهایی که برای رنگ روغن و دیگر قلم‌هایی که برای آبرنگ به کار می‌رود تقسیم میکنند.

از نظر اندازه: برای اندازه‌های گوناگون قلم‌ مو شماره‌هایی قراردادی تعیین می‌شود. از متداول‌ ترین و پرمصرف ‌ترین قلم‌ موهای مورد استفاده در سبک رنگ روغن قلم ‌موهای ۴، ۸، ۱۲ هستند.

از نظر جنس موها: قلم‌ موها از موی جانوران یا الیاف مصنوعی پلاستیکی ساخته می‌شوند. قلم‌ موهایی که از موی دُم سمور ساخته می‌شوند کیفیت خوبی دارند و حالت فنری و انعطاف پذیرشان و نوک تیز آنها برای نقاشی آبرنگ و رنگ روغن مناسب است. این قلم‌ موها توانایی بالاتری برای جذب آب دارند.

قلم ‌موی  نقاشی مورد استفاده در نگارگری از نوع نرم و مناسب برای آبرنگ است. نگارگران ایرانی برای قلم گیری و صورت سازی از قلم‌ مویی که از موی گربه ساخته شده، استفاده می‌کنند، این قلم ‌موها خود بر دو نوعند: گندمی و شمشیری (نیزه‌ ای) قلم ‌موی گندمی برای پرداز و قلم موی شمشیری برای قلمگیری بکار می‌رود.

نکات مهم در استفاده از قلمو نقاشی ساختمان

از نکات مهم در استفاده از قلم‌ مو توجه به ترکیب کردن رنگ‌ها و استفاده از رنگ‌های مناسب برای زمینه ‌است. جهت دادن به قلم‌ مو باعث دادن حجم به تصویر می‌شود و آن را از مسطح بودن درمی‌آورد.

اگر هدف نگارگر رنگ زدن به سطح وسیعی باشد از قلم‌ موی دارای سر مربعی شکل استفاده میشود.  اگر هدفش رنگ کردن بخش کوچکی از یک طرح باشد از قلم‌ موی سر گرد کمک می‌گیرند.

قلم موی گرد :

قلم موی گرد قدیمی ترین شکل قلم موست و همان چیزی است که بیشتر مردم وقتی راجع به ‘ قلم موی نقاشی ‘ فکر می کنند ٬ در ذهنشان متصور می شود . یک قلم موی گرد قابل قبول ( با موهای مرتب و نوک تیز ) ٬ در کشیدن اشکال تیز و دوست داشتنی به کار می آید و شما را قادر می سازد تا به وسیله ی آن جزئیات و خطوط باریک را بکشید.

قلم موی تخت :

یک قلم موی تخت ٬ همان طور که از نامش بر می آید ٬ نسبتاً عریض اما نه چندان ضخیم است و این به دلیل ترتیب آراستگی موهای زبر قلم مو در نوک آن است . درازی این موهای زبر می توانند متفاوت باشند . بدین صورت که برخی قلم موهای تخت موهای دراز و برخی دیگر موهای بسیار کوچکی دارند . موقع خرید قلم موی تخت به دنبال انواعی باشید که موهای آن حالت فنری داشته باشند یا زمانی که موهای آن را به آرامی خم می کنید ٬ به سرعت به جای اولیه ی خود بازگردند.

با ضربه های قلم موی تخت نه تنها می توان اشکال و خطوط پهن را کشید بلکه اگر شما قلم مو را به سمت باریک آن بچرخانید ٬ ضربه های قلم موی باریکی ایجاد خواهد کرد . قلم موی تخت کوچک برای نشان گذاری های کوچک و دقیق با قلم مو ایده آل می باشد.

ظرفیت نگهداری رنگ در قلم مو نقاشی تخت توسط نوع موهای قلم مو و اندازه ی آن تعیین می شود . یک قلم موی تخت مصنوعی با موهای کوتاه ٬ میزان رنگ کمتری را نسبت به یک قلم موی طبیعی با موهای بلندتر در خود نگاه می دارد.

 

انواع قلمو نقاشی ساختمان

انواع قلمو نقاشی ساختمان

قلم موی bright :

موهای کوتاه این قلمو نقاشی را برای خراشیدن و برداشتن رنگ بسیار مناسب می کند.

قلم موی filbert :

استفاده از کناره های این قلم مو به شما خطوط باریک و استفاده از جهت تخت آن  به شما خطوط پهن خواهد داد. با تغییر فشار وارده به قلم مو بر روی بوم در حین نقاشی و یا زدن ضربات سریع با چرخش مچ دستتان  می توانید نشانه ها و اشکالی که به تدریج باریک می شوند را ایجاد کنید.

این قلم مو به دلیل داشتن گوشه های گرد  برای کشیدن ابر و درخت مناسب است.

قلم موی بادبزنی ( چتری ):

بیشتر هنرمندان از این قلم موی نقاشی تنها برای مخلوط کردن رنگ استفاده می کنند اما آن ها برای کشیدن شاخ و برگ درختان ٬ بوته ها ٬ چمن ها و ایجاد هایلایت در موها کاربرد بسیار دارند.

 

قلم موی سرکج ( angle ) :

این قلم مو برای ایجاد ضربات پهن قلم مو مناسب است  یا  این که شما می توانید تنها از نوک آن برای قسمت های کوچک استفاده کنید.

موهای طبیعی آن برای مخلوط کردن رنگ، هموار کردن و پوشاندن سطح قابل استفاده می باشد. موهای مصنوعی آن برای ایجاد بافت ،کشیدن ابرها و برگهای روی درختان بهتر است.

قلم موی محو کن:

این قلم موی نرم قابلیت نگهداری میزان بالایی از رنگابه را در خود دارد. از این قلم مو برای محوسازی یک آسمان بزرگ در پس زمینه ،ایجاد و پنهان ساختن ابرها و یا به وجود آوردن درختها استفاده می شود.

اما باید حواستان باشد که پس از پایان یافتن کارتان با این قلم مو ، آن را به طور کامل تمیز کنید . چراکه این کاری نیست که برای قلم مویی با این حجم مو بخواهید به سرعت از سرتان باز کنید.

قلم موی لاینر ( rigger ) :

لاینر یک قلم مو نقاشی باریک با موی سفت بسیار دراز است . قلم موی لاینر برای کشیدن خطوط باریک بسیار عالی می باشد و  عرض یکنواختی ایجاد می کند.

نظرات کاربران

سوره گشتاسبی
6 . شهریور . 1402

سلام وقتتون بخیر و شادی
عذر میخوام من نقاش آبرنگ هستم و مدتهاست دنبال قلم موی سر تیز سری۷۵۰ شما هستم.برای اون استفاده ای که من می‌خوام فوق‌العاده جواب داده اما متأسفانه جایی موجود نداشتند.
می‌دونم دیگه تولید نمیکنید اما امیدوارم بودم توی انباری از قبل حداقل یکی دوتا موجود داشته باشید😅
آیا اینقدر خوش شانس هستم که جواب مثبت بگیرم از شما؟
متشکر میشم جوابمو بدید.

مشاوره