آشنایی با انواع قلمو نقاشی و راهنمای خرید آن

انواع قلم مو نقاشی
دسته : آموزش نقاشی ساختمان
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

قلمو مهم‌ترین وسیله برای نقاشی ساختمان است زیرا به کمک این ابزار می‌توان رنگ را بر روی سطوح مختلف اعمال کرد. هر چند که در حال حاضر نقاشی سقف و دیوارها معمولا با غلتک یا پیستوله انجام می‌شود اما رنگ کردن برخی نقاط سقف و دیوار با غلتک یا پیستوله امکان پذیر نیست و فقط باید با قلمو رنگ آمیزی شود.

با توجه به این که تنوع قلمو در بازار زیاد است و قلموی مناسب هر رنگ با رنگ دیگر فرق دارد؛ در ادامه این مطلب قصد داریم تا ابتدا انواع قلمو بر اساس اندازه، انواع قلمو بر اساس جنس الیاف و انواع قلمو بر اساس شکل سر را به شما معرفی کنیم. سپس چند نکته کلیدی که هنگام خرید قلمو باید به آن توجه کنید را بررسی نماییم.

 

خدمات نقاشی ساختمان در تهران با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در رویال پینت

 

قلمو نقاشی ساختمان

انواع قلمو نقاشی ساختمان

قلموها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد متفاوتی نسبت به دیگری دارد.

انواع قلمو بر اساس اندازه

از آنجایی که اندازه و شکل سطوح ساختمان با یکدیگر تفاوت دارند، انواع قلمو بر اساس اندازه در بازار موجود است که هر کدام برای یک سطح خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا با قلمویی که سطح سقف یا دیوارها را رنگ می‌کنند نمی‌توان درز پنجره‌ها یا گوشه دیوارها را رنگ کرد. چون قلموی مخصوص سطح دیوار و سقف ابعاد بزرگی دارد و در نقاط ظریف و باریک اصلا جا نمی‌شود.

انواع قلمو بر اساس اندازه به شرح زیر است که هر کدام برای یک سطح مخصوص کاربرد دارد:

قلمو ۲ تا ۵ سانتی متر

این مدل قلمو مناسب رنگ کردن نقاط باریک و ظریف مانند گوشه سقف یا دیوارها و درز پنجره‌ها است. چون ابعاد کوچکی دارد و به راحتی در این نقاط جای می‌گیرد.

قلمو٧ سانتی متر

این نوع قلمو اندازه متوسطی دارد و مخصوص رنگ کردن درب کابینت یا درب اتاق است. چون رنگ کردن این سطوح با قلموی کوچک بسیار زمان بر خواهد بود و با قلمو بزرگ رنگ به اطراف پاشیده خواهد شد.

قلمو ١٠ سانتی متر به بالا

قلموهای ١٠ سانتی متری و بالاتر مخصوص رنگ کردن سطح سقف و دیوارها هستند زیرا به دلیل گستردگی این سطوح، فرایند رنگ آمیزی فقط باید با قلموی سایز بزرگ انجام شود.

بیشتر بخوانید: چگونه نقاش ساختمان شویم؟

 

انواع قلمو بر اساس جنس الیاف

عامل دیگری که باعث تمایز قلموهای نقاشی از یکدیگر می‌شود، جنس الیاف قلمو است. معمولا انواع قلمو بر اساس جنس الیاف شامل موارد زیر می‌شود که هر کدام از آن‌ها برای یک نوع رنگ مناسب هستند.

قلمو با الیاف طبیعی

این مدل قلمو از موی حیوانات ساخته می‌شوند، قلمو با الیاف طبیعی بیشتر مناسب رنگ‌های روغنی و لاک‌های جلا دهنده است. این نوع قلمو باعث می‌شود که رنگ به صورت صاف، یکدست و یکنواخت روی سقف یا دیوار قرار بگیرد.

قلمو با الیاف پلی استر

همانطور که از نام این مدل قلمو مشخص است، از الیاف مصنوعی مانند پلی استر ساخته می‌شود. این مدل قلمو بیشتر برای رنگ‌هایی رنگ اکرلیک و رنگ لاتکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قلمو فومی

جنس سر این مدل قلمو از فوم است و برای اعمال چسب روی سطوح و مواد جلا دهنده چوب مانند لاک پلی اورتان کاربرد دارد.

 

قلم موی نقاشی

انواع قلمو بر اساس شکل سر

قلموهای مخصوص نقاشی ساختمان از نظر ظاهر قسمت سر قلمو یا رشته‌های آن، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند زیرا هر کدام از قلموها برای انجام یک کار مخصوص کاربرد دارند.

قلمو مسطح

رشته‌های قلمو مسطح کاملا صاف هستند و این مدل قلمو برای رنگ کردن سطوح صاف مناسب است.

قلمو صاف

قلمو صاف از نظر ظاهری شبیه به قلمو مسطح است اما قلمو صاف باریکتر است و حجم بیشتری از رنگ را می‌تواند به خود جذب کند.

قلموی دیواری

قسمت رشته‌های این مدل قلمو شبیه به مربع بوده و تراکم آن بالا است. از قلموی دیواری بیشتر برای رنگ کردن سقف و دیوار استفاده می‌کنند زیرا اندازه آن بزرگ و قادر است که حجم زیادی از رنگ را روی سطح اعمال کند.

 

بیشتر بخوانید: رنگ روغنی ساختمان چیست

 

قلموی زاویه‌ دار

رشته‌های قلموی زاویه‌ دار معمولا شکل خاصی دارد و از آن برای رنگ کردن گوشه دیوار یا سقف که با قلموی عادی قابل رنگ شدن نیست، استفاده می‌شود.

قلمو زاویه‌دار نازک

رشته‌های قلمو زاویه‌دار نازک مانند مورد قبلی به شکل خاصی برش خورده است. اما تفاوتی که با قلموی زاویه‌ دار معمولی دارد این است که تراکم رشته‌های آن کمتر بوده و ضخامت رشته‌های آن کم است. در نتیجه برای رنگ کردن نقاط بسیار کوچک و غیر قابل دسترس، کاربرد دارد.

قلم موی گرد

قلم موی گرد قدیمی ترین شکل قلم موست و همان چیزی است که بیشتر مردم وقتی راجع به ‘ قلم موی نقاشی ‘ فکر می کنند ٬ در ذهنشان متصور می شود . یک قلم موی گرد قابل قبول ( با موهای مرتب و نوک تیز ) ٬ در کشیدن اشکال تیز و دوست داشتنی به کار می آید و شما را قادر می سازد تا به وسیله ی آن جزئیات و خطوط باریک را بکشید.

سایز قلم مو نقاشی

5 فاکتور مهم که هنگام خرید قلمو نقاشی باید به آن توجه کنید

تا کنون با انواع انواع قلمو بر اساس اندازه، انواع قلمو بر اساس جنس الیاف و انواع قلمو بر اساس شکل سر آشنا شده‌اید و تقریبا می‌دانید که هر قلمویی برای چه نوع رنگی یا چه سطحی مناسب است.

از آنجایی که قلمو نقاشی یک ابزار تخصصی محسوب می‌شود و انواع متعددی دارد؛ در این بخش از مقاله، در نظر داریم تا چند نکته کلیدی را که هنگام خرید قلمو نقاشی باید به آن توجه کنید را مورد بررسی قرار دهیم:

توجه به جنس الیاف قلمو و نوع رنگ مصرفی

معمولا قلموهایی که الیاف مصنوعی دارند برای رنگ‌های بر پایه آب مناسب هستند. اما قلموهایی که با موی حیوانات ساخته می‌شوند برای رنگ‌های بر پایه روغن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس اگر می‌خواهید از رنگ روغنی استفاده نمایید حتما یک قلمو با الیاف طبیعی، خریداری نمایید.

 

بیشتر بخوانید: رنگ مولتی کالر چیست؟

 

انواع قلمو نقاشی ساختمان

توجه به تراکم رشته های قلمو

معمولا هر چه تراکم رشته‌های قلمو بیشتر باشد قادر است که رنگ بیشتری را در خود نگه دارد. در نتیجه اگر قصد دارید که با سطح گسترده را رنگ کنید، یک قلمو با تراکم بالا خریداری کنید.

توجه به شکل سر قلمو و نوع سطح

انتخاب شکل مناسب برای قلمو باعث می‌شود که فرآیند رنگ آمیزی راحتتر انجام شود. مثلا اگر می‌خواهید یک سطح صاف را رنگ کنید، باید از قلمو مسطح یا صاف استفاده کنید. اما اگر قصد دارید که گوشه دیوار یا یک نقطه تقریبا کور را رنگ آمیزی نمایید، به یک قلموی زاویه‌ دار یا قلمو زاویه‌دار نازک نیاز دارید.

 

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب رنگ بلکا

 

توجه به اندازه قلمو و گستردگی سطح

انتخاب اندازه مناسب قلمو مانند مورد قبلی به شما کمک می‌کند که رنگ کردن سطوح را با سرعت و دقت بالاتری انجام دهید. مثلا اگر قصد دارید یک دیوار را رنگ کنید، باید یک قلمو که اندازه آن بیشتر از ١٠ سانتی متر است را خریداری نمایید. اما اگر قصد رنگ کردن درب کابینت یا درب اتاق را دارید، یک قلمو ٧ سانتی متری برای شما مناسب خواهد بود.

توجه به کیفیت قلمو

آخرین موردی که هنگام خرید قلمو نقاشی حتما باید به آن توجه کنید، کیفیت دسته و رشته‌های قلمو است. چون قلموهای بدون کیفیت که قیمت بسیار ارزانی هم دارند، خیلی زود خراب می‌شوند و معمولا در حین رنگ آمیزی دسته آن‌ها می‌شکند یا الیاف و رشته‌های قلمو کنده می‌شوند.

کلام آخر

قلمو یکی از ابزارهای اصلی نقاشی ساختمان به شمار می‌رود. با توجه به این که جنس رنگ‌های ساختمانی با یکدیگر تفاوت دارد و اندازه سطوح نقاشی با هم یکسان نیست، انواع قلمو بر اساس اندازه، انواع قلمو بر اساس جنس الیاف، انواع قلمو بر اساس شکل سر و… در بازار موجود است.

معمولا تنوع بالای قلمو نقاشی باعث سردرگمی خریداران هنگام خرید قلمو می‌شود. به همین دلیل ما در این مطلب مدل‌های مختلف قلمو که شامل قلموی دیواری، قلموی زاویه‌ دار، قلمو مسطح، قلمو زاویه‌دار نازک و… را معرفی کردیم. سپس فاکتورهای مهمی که هنگام خرید قلمو یاید به آن‌ها توجه شود را مورد بررسی قرار دادیم.

چنانچه در رابطه با قلموی مناسب هر رنگ سوال دارید یا برای انتخاب شکل مناسب و انتخاب اندازه مناسب قلمو به راهنمایی نیاز دارید، با تیم مشاوره و پشتیبانی شرکت رویال پینت تماس بگیرید.

نظرات کاربران

سوره گشتاسبی
6 . شهریور . 1402

سلام وقتتون بخیر و شادی
عذر میخوام من نقاش آبرنگ هستم و مدتهاست دنبال قلم موی سر تیز سری۷۵۰ شما هستم.برای اون استفاده ای که من می‌خوام فوق‌العاده جواب داده اما متأسفانه جایی موجود نداشتند.
می‌دونم دیگه تولید نمیکنید اما امیدوارم بودم توی انباری از قبل حداقل یکی دوتا موجود داشته باشید😅
آیا اینقدر خوش شانس هستم که جواب مثبت بگیرم از شما؟
متشکر میشم جوابمو بدید.

مشاوره