رنگ اکریلیک (روغنی بی بو)

رنگ اکریلیک
دسته : مقالات

رنگ اکریلیک یکی از رنگ های مشتری پسند و پر طرفدار هست، که این استقبال از این نوع رنگ روغنی، عمدتا بخاطر بی بو بودن رنگ آکریلیک می باشد. پایه و حلال رنگ اکریلیک آب می باشد. رنگ اکریلیک ساختمان برای افرادی که در رنگ آمیزی عجله دارند و یا برای زمان های مناسبتی مثل ایام عید و… هست بسیار مناسب می باشد، زیرا از آنجایی که زمان خشک شدن سریعی دارد و قابل شستشو می باشد زمان کمتری را به خود اختصاص می دهد.قیمت رنگ اکریلیک تقریبا همانند رنگ روغنی می باشد مگر اینکه از برند ها و مارک های گران قیمت استفاده شود. کاربران عزیز پیشنهاد می کنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا همه ی آن چراکه نتیجه سالها تجربه در حوزه نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان است با شما در میان بگذاریم.

رنگ اکریلیک ساختمان چیست؟

رنگ های پایه آب که به رنگ اکریلیک مشهور می باشند، از رزینهای آکریلیک امولسیونی تشکیل شده، که در برابر نور خورشید مقاوم بوده و برای شرایط آب و هوایی ایران ساخته می شوند. رنگ های اکریلیک پایه آب، سازگار با محیط زیست بوده و بدون بو می باشد. رنگ اکریلیک را عمدتا برای مکان های که می خواهند با مواد شوینده بشویند و یا با دستمال نظافت کنند، استفاده میکنند.

رنگ های اکریلیک به سه صورت براق، نیمه براق و مات تولید و در رنگ آمیزی سطوح داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود. رنگ آکریلیک ساختمان که چند سالی هست در کلان شهر نقاشی منزل در تهران رایج شده است، مورد استقبال این افراد قرار می گیرد. این رنگ ها به خصوص برای منازلی که افراد مسن در آن زندگی می کنند و با بوی رنگ اذیت می شوند، بسیار مورد انتخاب قرار می گیرد و این مساله بارها در شرکت نقاشی و رنگ آمیزی رویال اتفاق افتاده است .

رنگ اکریلیک ساختمان

رنگ اکریلیک ساختمان

اکثرا ازبین این نوع سه رنگ اکریلیک (براق،نیمه براق، مات )، نیمه براق را استفاده می کنیم؛ چراکه در کل از لحاظ مات و براقی بودن رنگ متعادلی است، برای افرادی که با سلیقه ی خاصی می خواهند به نقاشی منزل بپردازند که درخواست متفاوتی دارند. رنگ اکریلیک نیمه براق براساس رزین های امولسیونی اکریلیک میتل متا اکرپلات که پایه آن آب می باشد، برای رنگ آمیزی با کیفیت و سریع و با دوام و البته زیبا در نقاشی ساختمان و منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای رنگ های اکریلیک نسبت به رنگ های روغنی 

رنگ اکریلیک پایه آب نسبت به رنگ های روغنی سریع تر خشک می شود و بعد از گذشت سه ساعت آماده برای رنگ آمیزی مجدد می باشد، در حالی که این زمان برای رنگ های روغنی حداقل بیست و چهار ساعت می باشد.

از مزایای این گونه رنگ ها پوشش فراوان کاهش نیروی انسانی اجرایی، عدم استفاده از روغن الیف و تینر های نفتی است. رنگ های اکریلیک ساختمان می تواند جایگزین خوبی برای رنگ های روغنی، آلکید و رزین با حلال های نفتی باشد. نکته مهم که لازم دانستم اینجا عرض کنم، اینکه رنگ های اکریلیک قابل اجرا بر روی رنگ ها و آستر های شیمیایی مانند رنگ های پلاستیک،روغنی و اپوکسی می باشد.

مزایای رنگ اکریلیک

مزایای رنگ اکریلیک

رنگ های اکریلیک پایه آب بر خلاف رنگ های روغنی قابلیت نفوذ در سطوح ساختمان را دارا می باشند و در برابر تابش مستقیم نور خورشید مقاومند که این خواص از ورقه و پوسته شدن رنگ جلو گیری می نماید. از آن جا که رنگ های پایه آب قابلیت اختلاط با سایر ملات های ساختمانی و نقاشی ساختمانی علاوه بر مل  را دارا می باشد، که امکان تهیه بتونه با سیمان را نیز به مصرف کننده می دهد.

خواص مهم رنگ های آکرلیک 

شستشوی 100 درصد، مصرف آب به جای فام مقاوم با حداقل تغییر در طول زمان و شستشوی آسان از جمله خواص قابل ذکر رنگ روغنی بی بو میباشد. همچنین از دیگر مزایای رنگ اکریلیک قابل انعطاف با خاصیت پر کردن و باز نشدن ترک های مویی، مقاومت خوب در مقابل اشعه ماورا بنفش و نقش مهم در جلو گیری از آلودگی هوا را می توان نام برد. از خصوصیات رنگ های اکریلیک خطرات کم آتش سوزی و به طور خلاصه شرایط ایمنی خوب برای سلامتی انسان است که بسیار قابل توجه است.

رنگ های پایه آبی را به طور کلی می توان به سه گروه تقسیم نمود( تخصصی ) 

1.رنگ های رقیق شونده

2.رنگ های پراکنده آبی (امولسیونی )

3.رنگ های پراکنده کلوئیدی (لاتکسی )

الف- اصولا رنگ های رقیق شونده با آب حاوی رزین هایست که در آب نامحلول بوده ولی با رقیق می شوند. در گروه رنگ های رقیق شونده انواع رنگ های (آلکیدی) ، اکریلیک، اپوکسی آستر، آلکید پورتان و پورتان قرار میگیرند، که ویسکوزیته این رنگ ها مسقیما به نسبت جلا موجود در رنگ ارتباط دارد.

رنگ های پایه آبی

ب- رنگ پراکنده آبی یا امولسیون، یکی از متداولترین رنگ های ساختمانی به خصوص نقاشی ساختمان در تهران و کرج محسوب می گردد. از این گروه می توان رنگ های اپوکسی دو جزیی پایه آبی، الکید آمولسیونی، اکریلیک، اپوکسی فنولیک و رنگ های نیترو سلولزی امولسیونی را نام برد.

ج– رنگ های پراکنده کلوئیدی یا لاتکسی از سال ها قبل در صنعت نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان مصرف شده است. انواع رنگ های این گروه شامل رنگ های اکریلیک لاتکسی، استایرن – اکریلیک لاتکسی و استایرن – بوتادین لاتکسی می باشد.

معایب رنگ اکریلیک  

رنگ اکریلیک معایب کمتری نسبت به رنگ های دیگر دارد و در حقیقت نمیشود آنها را جز معایب حساب کرد، از معایب رنگ اکریلیک ساختمانی این است که اگر چنان چه هنگام زیر سازی از بتونه خوب استفاده نشود یا سمباده خوب زده نشود، بعد از رنگ آمیزی منازل رگه های ترک مشخص می شود و کار دوباره بر میگردد سر تقطه اول، از موارد دیگر این است که با غلتک که رنگ اکریلیک زده می شود بعد از خشک شدن دیوار ویا سطح مورد نظر شما حالت پوست پرتقالی به خودش می گیرد؛ یعنی کاملا صاف و صیقلی نمی شود.

معایب رنگ اکریلیک

معایب رنگ اکریلیک

اگر با قلم مو هم اجرا کنید که رقیق کردن رنگ اکریلیک بسیار حائز اهمیت است، خط قلم از خودش به جای می گذارد، مگر اینکه تجربه در این کار داشته باشید و یا به صورت حرفه ای یاد گرفته باشید و حتما یک نکته را به شما یاد آوری می کنم که هنگام رنگ آمیزی دستکش و کلاه داشته باشید؛اگر چنان چه رنگی شدید سریع با آب گرم بشورید در غیر این صورت رنگ اکریلیک ساختمان، رنگی است که پس از خشک شدن نه با  آب پاک می شود و  نه تینر قادر خواهد بود رنگ اکریلیک را از بین ببرد.

شرکت نقاشی و رنگ آمیزی رویال

مجموعه رویال، متشکل از یک تیم حرفه ای و باتجربه در زمینه نقاشی و رنگ ساختمان مییباشد که در این زمینه سالها تجربه دارند و تمام توان خویش را به کار گرفته اند که آنچه را که مشتری در ذهن خود پرورانده است به تحقق برسانند. برای ارتباط با تیم رویال می توانید از طریق تماس با ما اقدام نمایید. همچنین پیشنهاد می شود به بازدید از نمونه کارهای رنگ های اکریلیک رویال بپردازید.

نظرات کاربران

مشاوره