طراحی با اسپری روی دیوار یا گرافیتی چیست؟

دیوارنگاری
دسته : دسته‌بندی نشده

هنر گرافیتی این روزها تبدیل به یکی از هنرهای پرطرفدار در سراسر دنیا شده است و هنرمندان بسیاری در این زمینه مشغول فعالیت هستند. گاه آثارشان چندین میلیون دلار قیمت گذاری شده است. در اینجا قصد داریم شما را با آموزش دیوارنگاری و گرافیتی آشنا نماییم.

آموزش گرافیتی روی دیوار

دیوارنگاری یا گرافیتی برگرفته از کلمه ای ایتالیایی به معنای اثرگذاری یا نقاشی کردن است . در واقع دیوارنگاری میتواند تصویر کردن نقش ها، اشکال، حرف ها، نشانه ها، نمادها، الگوها و کلمه ها بر روی دیوارها باشد. و یا هر مکان عمومی که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده کاری و خط کشی کردن استفاده کرد گرافیتی گفته می شود.

آموزش گرافیتی

آموزش گرافیتی

تاریخچه دیوارنگاری

هنر گرافیتی یا دیوارنگاری که نوعی نشانه گذاری هدفمند است را باید آشکارترین جلوه گاه انعکاس پسندها و ناپسندهای شهرنشینی به حساب آورد.شاید رواج و گسترش شکل های اولیه دیوارنگاری هم زمان با جنگ جهانی دوم و با مشاهده درج نام و نشان گروه ها بر روی دیوارها این شیوه را تبدیل به نوعی بیان هنری کرد.

اصول دیوارنگاری

امروزه گرافیتی بیش از هر هنر دیگری مورد بد فهمی و استفاده نابجا واقع شده است. در بسیاری از کشورها جنبه تاثیر گذار و بیان گرای خود را از دست داده و به صورت دیوار نوشته هایی رنگارنگ و پر پیچ و تاب که آن هم خالی از ارزش نیست مبدل شده است.

اصول دیوار نگاری

اصول دیوار نگاری

گرافیتی روی دیوار

گرافیتی ها میتواند خود جوش یا سفارش موسسه یا شرکتی به هنرمند در محلی خاص باشد. برای شروع دیوارنگاری ابتدا طرحی که در ذهن هست را بر روی کاغذ پیاده میکنیم. با در نظر گرفتن اندازه دیوار و اندازه طرح با روشهای مختلف طرح را بر روی دیوار پیاده میکنند. در طرحهای بزرگ معمولا از اوپک استفاده میشود. طرح را با پرزکشن بر روی دیوار می اندازند و با مداد طرح را میزنند تا خطایی در کار وجود نداشته باشد

طرح های ساده و کوچک هم چشمی زده میشوند. دیوارنگاری با اسپری رمگ و یا قلمو روی دیوار، معمولا کارهای با ظرافت زیاد با قلمو کشیده میشود.

با اسپری معمولا دور کار را تیره کرده و داخل آن را رنگ میکنند و سایه کار در انتها ایجاد میشود.

نظرات کاربران

مشاوره