آشنایی با انواع پرسپکتیو

انواع پرسپکتیو
دسته : آموزش نقاشی ساختمان

یکی از اصطلاحات اولیه ای که در شروع طراحی و نقاشی با آن آشنا می شوید اصطلاح پرسپکتیو است. در این مطلب به شما می گوییم پرسپکتیو چیست و با انواع پزسپکتیو اشنا می شوید.

پرسپکتیو چیست؟

پرسپکتیو، به معنای نمایش تصویر جسم بر روی صفحه ای بنام صفحه تصویر میباشد. پرسپکتیو، در حقیقت یک تکنیک هنری میباشد که موجب القای تصور سه بعدی در سطوح تختی و دو بعدی میشود. تکنولوژی پرسپکتیو به اینگونه است که با استفاده از خطوط مستقیم به ایجاد حجم شی یا فضای سه بعدی می پردازد. در اینجا قصد داریم به معرفی انواع پرسپکتیو بپردازیم.

 

آشنایی با خط افق در پرسپکتیوها

خط افقی و شناخت آن لازمه ی پرسپکتیو در طراحی است. به عنوان مثال فرض  کنید شما قصد طراحی یک مکعب و یک استوانه را دارید. بسته به وضعیت تان نسبت به خط افق، زاویه دید شما نسبت به موضوع متفاوت خواهد بود.

وقتی اجسام زیر خط افق دید شما قرار داشته باشند، قسمت بالایی آنها مشاهده می‌شود و زمانی که بالای خط افق قرار داشته باشند قسمت زیرین آنها قابل مشاهده است. همچنین اگر اجسام بر روی خط افق قرار داشته باشند، یکی از وجوه آنها به طور کامل در مقابل دیدتان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: آموزش ترکیب انواع رنگ ها

انواع پرسپکتیو

پرسپکتیوها به سه دسته یک نقطه ای، دو نقطه ای و سه نقطه ای تقسیم میگردد.

پرسپکتیو یک نقطه ای (موازی)

اگر خطوط موازی جسم، یکدیگر را فقط در یک نقطه (نقطه گریز) قطع کنند پرسپکتیو یک نقطه ای تشکیل میگردد. تعداد نقاط گریز را میتوان بر حسب نیاز بر روی خط افق افزایش داد، اما در پرسپکتیوهای یک نقطه ای نباید از تقاطع خطوط موازی که به این نقطه میرسند برای رسم یک جسم کمک بگیریم، در غیر اینصورت پرسپکتیوهای چند نقطه ای خواهیم داشت.

پرسپکتیو دو نقطه ای

 اگر خطوط موازی یک جسم، در دو نقطه روی خط افق بهم برسند، پرسپکتیوهای دو نقطه ای تشکیل میشود.
یکی از مشخصه پرسپکتیوهای دو نقطه ای، عمود بودن حداقل یکی از اضلاع جسم بر دید ناظر می باشد، که از این مشخصه برای طراحی مکعب محاطی استفاده میکنیم.

 

پرسپکتیو ساختمان

پرسپکتیو سه نقطه ای

 طرح بین خطوطی موازی که به دو نقطه گریز بر روی افق و یک نقطه گریز در بالا یا پایین آن میرسند. در این نوع پرسپکتیو، خطوط عمودی بر خلاف دو نوع دیگردارای نقطه گریز هستند. استفاده از پرسپکتیوهای سه نقطه ای، بیشتر برای نشان دادن ارتفاع یا عمق مدل است.

به عبارت ساده تر، هنگامی که ارتفاع یا عمق مدل برایمان مهم باشد از این نوع پرسپکتیو، استفاده میبریم. در نتیجه میتوان از آن برای طراحی ساختمان های بلند کمک گرفت.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات مختلف در رنگ

 پرسپکتیو معکوس

 همانطور که از نامش مشخص است، فاصله بین خطوط موازی با فاصله گرفتن از ناظر، بر عکس پرسپکتیوهای معمولی زیادتر میگردد. به وضوح مشخص است که این نوع پرسپکتیو، از نظر علمی امکان پذیر نیست اما گاهی استفاده از آن به زیبایی برخی از انواع طراحی یا نقاشی کمک میکند(پرسپکتیوهای معکوس برای طراحی صنعتی کاربرد ندارد).

نظرات کاربران

بیستون سازه آذران
24 . اردیبهشت . 1398

عالییییییییییییییییی

نودی
5 . آبان . 1398

خیلی عالی بود.لایک داره

مشاوره