مراحل نقاشی اتاق کودک و مهد کودک و رنگ های مناسب آن

دسته : آموزش نقاشی ساختمان
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

رنگ‌ها می‌توانند بر روی احساسات، روحیات و حتی خلق و خوی کودکان تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر یک کودک در اتاقی که رنگ دیوارهای آن صورتی یا آبی روشن است مشغول به بازی شود، بدون شک در حین بازی احساس آرامش و آسودگی خواهد داشت. اما اگر همان کودک در اتاقی که دیوارهای آن خاکستری یا سیاه است، بازی کند، هنگام بازی دچار احساساتی مثل استرس، ناامیدی و.. می‌شود.

در نتیجه لازم است که برای نقاشی اتاق کودک یا نقاشی مهد کودک از انواع رنگ های مناسب برای رنگ کردن فضای مناسب کودکان استفاده شود. پس اگر تصمیم دارید که اتاق کودک خود را نقاشی کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. چون در ادامه این مطلب قصد داریم به شما بگوئیم که رنگ اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد و رنگ مناسب برای نقاشی مهد کودک و اتاق کودک چیست؟

خدمات نقاشی ساختمان در تهران با رویال پینت

 

نقاشی ساختمان کودکانه

 

اصول و مراحل انتخاب رنگ برای نقاشی اتاق کودک

نقاشی اتاق کودک به اندازه نقاشی اتاق پذیرایی مهم است و یکسری اصول و مراحل دارد زیرا همانطور که در ابتدای مقاله هم بیان کردیم رنگ اتاق کودک روی احساسات او تاثیر می‌گذارد. به همین منظور، کارشناسان نقاشی هنگام انتخاب رنگ برای نقاشی اتاق مخصوص کودک، اصول زیر را رعایت می‌کنند و مراحل مربوطه را طی می‌نمایند:

بررسی میزان روشنایی اتاق

اولین موردی که کارشناسان هنگام انتخاب رنگ برای اتاق کودک به آن توجه می‌کنند، میزان روشنایی اتاق است. در صورتی که میزان روشنایی اتاق و نورگیر بودن آن کم باشد، برای نقاشی باید از رنگ‌های روشن استفاده شود. چون رنگ‌های تیره باعث تاریک و دلگیر شدن اتاق می‌شوند.

بررسی متراژ اتاق

یکی از شگفتی‌های رنگ‌ها این است که می‌توانند کاری کنند که فضای اتاق بزرگتر یا حتی کوچکتر به نظر بیایند. به همین دلیل کارشناسان نقاشی، برای اتاقی که متراژ کمی دارد، معمولا از رنگ‌های تناژ روشن و ملایم استفاده می‌کنند زیرا رنگ‌های روشن باعث می‌شوند که اتاق بزرگتر دیده شود.

توجه به لوازم دکوراسیون اتاق

مورد دیگری که کارشناسان هنگام انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی اتاق کودک به آن توجه می‌کنند، رنگ و طرح لوازم دکوراسیون اتاق است. چون رنگ دیوارها باید با رنگ و طرح سایر لوازم اتاق مانند کمد، تخت، فرش و… هماهنگ باشد.

توجه به علایق و روحیات کودک

نکته مهم دیکری که هنگام انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی اتاق کودک باید حتما به آن توجه شود، روحیات و علایق کودک است. چون اتاق کودک محلی است که او ساعت‌ها در آن وقت می‌گذارند پس رنگ و طرح دیوارهای اتاق باید مورد علاقه کودک و متناسب با روحیات او باشد.

توجه به جنس رنگ و قابلیت های آن

رنگ‌های ساختمانی معمولا به دو دسته قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم می‌شوند. از آنجایی که کودکان معمولا دست‌های خود را به دیوارها می‌زنند یا با خودکار و ماژیک روی دیوار نقاشی می‌کشند پس نوع رنگ اتاق آن‌ها حتما باید از نوع قابل شستشو باشد تا به راحتی تمیز شود.

 

بیشتر بخوانید: نقاشی ساختمان مدرسه باید چگونه باشد؟

 

رنگ اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

براساس مطالعات انجام شده، استفاده از رنگ مناسب برای نقاشی اتاق کودک باعث می‌شود که کودک هنگامی که در اتاق خود مشغول بازی کردن است، احساس نشاط بیشتری داشته باشد یا هنگام خواب آرامش بیشتری را تجربه کند. همچنین به کار بردن رنگ و طرح‌های مناسب نقاشی اتاق کودک به تمرکز بیشتر او حین انجام تکالیف مدرسه کمک می‌کند.

به طور کلی باید گفت  که دنیای کودکان سرشار از شور، شادی و هیجان است پس مهم‌ترین ویژگی که رنگ اتاق کودک باید داشته باشد این است که حس شادی و هیجان را در کودک زنده نگه دارد. پس تا حد امکان برای نقاشی اتاق کودک از رنگ‌های گرم و نشاط آور مانند نارنجی، قرمز، صورتی یا رنگ‌های آرامش بخش مثل سبز و آبی استفاده نمایید. در مقابل باید گفت که از رنگ‌هایی مثل سیاه، خاکستری و… در اتاق کودک استفاده نکنید زیرا این نوع رنگ‌ها باعث بی حالی و افسردگی کودک می‌شوند.

انواع رنگ های مناسب برای رنگ کردن فضای مناسب کودکان

معمولا هر رنگی که در اطراف ما وجود دارد، حاوی یک پیام منحصربفرد است و می‌تواند احساسات مختلفی در فرد ایجاد کند. به همین منظور در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا انواع رنگ های مناسب برای رنگ کردن فضای مناسب کودکان را نام ببریم و خواص هر یک را مورد بررسی قرار دهیم:

رنگ قرمز

خاصیت رنگ قرمز این است که شور و نشاط کودکان را افزایش می‌دهد. همچنین برخی از کارشناسان حوزه روانشناسی رنگ‌ها معتقدند که استفاده به اندازه از رنگ قرمز در اتاق کودک، می‌تواند باعث افزایش تمرکز، بهبود سیستم تنفس و عملکرد قلب شود.

البته این نکته را فراموش نکنید که زیاده روی در مصرف رنگ قرمز برای اتاق کودک، باعث بیش فعالی او خواهد شد.

رنگ آبی

خاصیت اصلی رنگ آبی، آرامش بخش بودن آن است؛ به همین دلیل برای نقاشی اتاق کودکانی که پرخاشگر و عصبی هستند، بهتر است از رنگ آبی استفاده شود. همچنین استفاده از رنگ آبی در اتاق کودک باعث می‌شود که کودک خواب آرامی را تجربه کند.

البته مانند مورد قبل باید گفت که زیاده روی در مصرف رنگ آبی پیامدهای منفی دارد و باعث افسردگی و خجالتی شدن کودک می‌شود.

رنگ زرد

رنگ زرد معمولا باعث افزایش انرژی افراد می‌شود زیرا رنگ آفتاب است. استفاده از رنگ زرد در اتاق کودک باعث می‌شود که کودک صبح‌ها راحتتر از خواب بیدار شود. پس اگر کودک شما صبح‌ها سخت از خواب بیدار می‌شود، حتما از رنگ زرد در نقاشی اتاق او استفاده کنید.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به وجود می‌آید، پس خواص هر دو رنگ را در خود دارد. یعنی باعث افزایش شادی و نشاط در کودک می‌شود و انرژی او را بالا می‌برد.

رنگ سبز

رنگ سبز رنگی است که در طبیعت به فراوانی دیده می‌شود و خاصیت اصلی آن طراوت و شادابی است. به همین منظور استفاده به اندازه از این رنگ در اتاق کودک، باعث می‌شود که کودک احساس کسل بودن نداشته باشد.

رنگ سفید

رنگ سفید یک رنگ مناسب برای نقاشی اتاق کودک است زیرا نماد پاکی، تمیزی و آرامش بوده و به راحتی با تمام رنگ‌ها هماهنگ می‌شود.

رنگ صورتی

رنگ صورتی پیامدهای مختلفی همچون لطافت، محبت، مهربانی، بخشش، امید و آرامش دارد. از آنجایی که دختر بچه‌ها معمولا احساسات لطیفی دارند،  به رنگ صورتی علاقه مند هستند و تمایل دارند که رنگ صورتی حتما در دکوراسیون اتاق آن‌ها وجود داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: رنگ هایی که به هم میان؟

 

طرح‌های مناسب نقاشی اتاق کودک

بدون شک طرح‌های مناسب نقاشی اتاق کودک، طرح‌هایی هستند که باعث افزایش انرژی، شادی و نشاط کودک شوند. همچنین به آرامش کودک و افزایش تمرکز او هم کمک کنند. پس اگر به دنبال طرح‌های مناسب نقاشی اتاق کودک هستید، حتما یکی از موارد زیر را انتخاب کنید تا کودک شما هنگامی که در اتاق خود مشغول بازی یا انجام تکالیف مدرسه است، احساس خوبی داشته باشد:

 1. حیوانات و شخصیت‌های مورد علاقه کودک
 2. تصاویر مربوط به طبیعت مانند جنگل، دریا، آسمان و…
 3. تصاویر فانتزی یا انتزاعی متناسب با روحیه و سلیقه کودک
 4. تصاویر ورزش مورد علاقه کودک

کلام آخر

رنگ اتاق کودک و طرح‌های به کار برده شده در آن، می‌تواند خلق و خو، رفتار و احساسات کودک را تغییر دهد. به همین دلیل ما در این مقاله گفتیم که رنگ اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد و انواع رنگ های مناسب برای رنگ کردن فضای مناسب کودکان را معرفی کردیم.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله، بتوانید یک رنگ مناسب برای نقاشی اتاق کودک خود انتخاب نمایید تا کودک شما در اتاق خود احساس شادی، نشاط و آرامش داشته باشد.

چنانچه در رابطه با انتخاب رنگ و طرح اتاق کودک سوال دارید و نمی‌دانید که چه طرح یا رنگی را انتخاب کنید، با تیم پشتیبانی شرکت رویال پینت تماس بگیرید.

 

نظرات کاربران

rastin
26 . اردیبهشت . 1400

سلام من میخواستم اتاق دختر کوچیکم رو رنگ کنم اما با مطالب مفید وب سایت شما تصمیم گرفتم از نقاشی و طرح های کارتونی استفاده کنم و همچنین از رنگ هایی که مناسب با روحیه دخترم باشه.مرسی از اطلاعات مفیدی که در ساییتون قرار دادید.

  royal@admin
  9 . آذر . 1400

  خوشحالم که مفید بوده

  royal@admin
  9 . آذر . 1400

  خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده

مشاوره