پتینه، به معنی کهنگی با اشاره به کهن بودن و ریشه دار بودن معنی میشود. منظور از کهنگی به هیچ وجه فرسودگی نمی باشد. بلکه به با اصالت بودن اشاره دارد. پتینه، هنر اصالت بخشیدن و کهن کردن هر چیز موجود در اطراف ما به وسیله تغییر رنگ و بافت میباشد.این هنر معمولا بیشتر در پتینه ساختمان مرسوم می باشد که میتوانیم پتیه را بر روی دیوار یا سقف خانه و البته حتی بر روی کوزه و یا یک تابلو اجرا کنیم . قیمت پتینه، باتوجه به انواع مختلفی که دارد متغییر میباشد.

پتینه چیست ؟

پتینه کاری هنری است که با استفاده از رنگ های مختلف و نیز ابزار های متفاوت بافت های بصری زیبا و گوناگونی را بر روی سطوح مختلف ایجاد میکند. با هنر پتینه و پتینه کاری می شود یک جسم فلزی را چوبی نشان داد و یا دیوار های خانه را به سنگ مرمر یا نمای گرانیت تغییر داد.با هنر پتینه، می توان اجسام را ترک خورده ،قدیمی و زنگار بسته نشان داد.

پتینه دیوار طرح سنگ

پتینه دیوار طرح سنگ

همانطور که در ابتدا عرض کردم، پتینه کاری انواع مختلفی دارد و بسیار گسترده می باشد.هر شخصی بسته به خلاقیت خود می تواند نماهای زیبا و دل انگیزی را با استفاده از تکنیک های پتینه، به وجود آورد. برای تزئین ظروف سفره عقد و دکوری ها، کمدها و مبلمان کاربرد دارد.

امروزه حرفه پتینه، در ردیف شغل های صنعتی وارده شده و نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.هیجوقت از مد نیفتاده و همیشه برای مردم تازگی دارد. پتینه پوششی زیبا برای نمای دیوار و سقف ساختمان به وجود می آورد. در واقع میشود گفت که شخص هنرمند می تواند با خلاقیت خود برای پتینه، طرح و مدل های جدیدی کشف کند.

 

آموزش پتینه

پتینه، فه و فنشینگ، افکت پنتینگ، رنگ آمیزی تصنعی و رنگ آمیزی تزئینی هر کدام شاخه های اصلی این هنر لذت بخش هستند که در ایران به تمامی این تکنیک ها را به صورت عام پتینه کاری می نامند. پتینه کاری هنری است که در تمامی مراحل کار با دست انجام می گیرد و احتیاج به ابزار خاص و پیچیده ای ندارد. بطوری که هیچ دستگاه یا ابزار ماشینی در ساخت و پرداخت و انجام آن دخیل نیست.

هنر پتینه کاری را چه برای پتینه دیوار و چه برای پتینه سقف هر فردی با مطالعه، تمرین، پشتکار و البته با شناخت ماهیت و خواص رنگ و مواد و در نهایت خلاقیت می تواند این هنر جذاب و دوست داشتنی را فرا بگیرد.

پتینه

پتینه

رنگ آمیزی تصنعی  ( فه و فنشینگ ): به مجموعه ای از افکت ها و جلوه هایی گفته می شود که باعث به اشتباه انداختن بیینده می شود. این هنر از سال ۱۹۸۰ دوباره وارد تزئینات داخلی ساختمان شد و تا کنون افکت ها و تکنیک های متنوعی به آن اضافه شده است.

در حال حاضر به صورت یک رشته از زیر مجموعه معماری داخلی در آکادمی های مختلف دنیا تدریس می شود.که هنر جویان پس از فرا گیری و سپری کردن دوره های مختلف با افکت های متنوع آن آشنا شده و با در نظر گرفتن فضایی اجرایی، تکنیک یا سبک مورد نظرشان را به کار می گیرند.

آیا پتینه دیوار همان کاغذ دیواری است ؟

پتینه دیوار مقوله ای جدا از کاغذ دیواری می باشد. هر چند هر مورد به منظور تنوع بصری، زیبایی، پر کردن فضای خالی، و یکدست بودن دیوار صورت می گیرد. اما پتینه دیوار از لحاظ رنگ، فرم، طرح، وسعت، دخیل کردن احساسات شخصی و سلیقه به سطح دیوار و همچنین زیبایی شناسی هنری قابل قیاس با کاغذ دیواری که شامل یک رنگ و طرح مکرر است و در سطح دیوار تکرار می گردد، نمی باشد و نخواهد بود.

پتینه طرح ترک

پتینه طرح ترک

مزایای پتینه

۱- پتینه، نسبت به رنگ های ساده ( رنگ روغنی ساختمانی، پلاستیک…) که عموما مورد استفاده قرار می گیرد، زیبا و دلنشین تر می باشد. همچنین فضای  کار و زندگی را پر نشاط و جذاب می کند.

۲- در پتینه، نیازی به پوشاندن، زیر سازی و بتونه وجود ندارد و موج های سقف و دیوار خودشان را نشان نمیدهند که این خود مزایای پتینه کاری محسوب میشود.

۳- پتینه کاری نسبت به رنگ های ساده ای که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد ( استخوانی، سفید، کرم..) دیرتر کثیفی، گرد و غبار و دوده را نشان می دهد.

۴- پتینه، چون اکثرا با رنگ های روغنی و رنگ مخصوص انجام می شود صد درصد قابل شستشو می باشد.

۵- در صورت ترک برداشتن و یا زخمی شدن براحتی و در کوتاه ترین زمان قابل لکه گیری و ترمیم می باشد.

۶- پایداری پتینه کاری و ماندگاری آن  تا زمانی است که تصمیم به بازسازی و یا تغییر دکوراسیون بگیرید، که مجددا با تغییر و رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان می توانید انجام دهید که این مورد نیز از مزایای پتینه کاری می باشد.

پتینه سقف

پتینه سقف

شرکت نقاشی ساختمان

شرکت رویال به همراهی مجموعه ای حرفه ای ها در زمینه رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان در تهران و کرج فعالیت میکند. این شرکت با ارائه خدمات با کیفیت و قیمت مناسب سعی دارد به جلب رضایت مشتری بپردازد.

برای ارتباط با شرکت رویال از طریق تماس با ما اقدام نمایید. همچنین می توانید از نمونه کارهای شرکت رویال دیدن بفرمایید.

5 comments. Leave new

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *