نحوه تمیز کردن لوستر

تمیز کردن لوستر
دسته : دکوراسیون داخلی

لوسترها بهتر است که سالی دو الی سه بار تمیز شوند زیرا گرد و غبار باعث کاهش نور و جذابیت بصری آن‌ها می‌گردد. هنگام تمیز کردن آن‌ها لازم است که یک‌سری نکات حتما رعایت شود چون بی‌توجهی به این نکات منجر به آسیب دیدن لوستر می‌شود و زمانی که لوستر آسیب ببیند دیگر قابل استفاده نیست. همانطور که همه ما می‌دانیم لوسترها از نظر جنس بدنه مدل‌های گوناگونی دارند و در انواع مختلف چوبی، فلزی، کریستال و برنجی در بازار موجود هستند. در نتیجه شیوه تمیز کردن هر کدام با دیگری متفاوت است. به همین منظور در این مقاله قصد داریم تا به موضوعاتی مثل روش تمیز کردن لوستر چوبی، تمیز کردن لوستر فلزی، تمیز کردن لوستر کریستالی، تمیز کردن لوستر برنجی و… بپردازیم.

خدمات نصب لوستر در تهران در رویال پینت با نصاب حرفه ای

چند نکته کلیدی درباره تمیز کردن لوستر

● پیش از تمیز کردن لوستر، حتما برق آن را قطع کنید.
● هنگام تمیز کردن لوستر، از بک نردبان یا چهارپایه محکم و استاندارد، استفاده نمایید.
● زمانی که لامپ‌های لوستر هنوز داغ هستند، آن را تمیز نکنید.
● حین تمیز کردن لوستر، یک پارچه زیر آن پهن کنید تا ماده شوینده و آب ، روی فرش یا کف‌پوش شما نریزد.
● بلافاصله پس از تمیز کردن لوستر، آن را روشن نکنید و تا خشک شدن کامل لوستر، صبر کنید.

روش تمیز کردن لوستر چوبی

تمیز کردن لوستر چوبی

لوستر چوبی یکی از خاص‌ترین انواع لوسترها است که برای تمیز کردن آن باید کمی دقت کرد و یک‌سری اقدامات را انجام نداد. مثلا اسپری کردن آب روی لوستر یا استفاده از دستمال خیس باعث آسیب دیدن چوب لوستر می‌شود. پس اگر قصد تمیز کردن لوستر چوبی را دارید می‌خواهید لوستر شما آسیب نبیند، حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

1. ابتدا برق لوستر را قطع نمایید تا در حین تمیز کردن اتفاقی نیفتد.
2. سپس با یک چوپ‌پر یا دستمال خشک و‌تمیز، گرد و غبار روی لوستر را به طور کامل پاک کنید. چنانچه گرد و‌غبار روی لوستر از بین نرفت، مجدد با یک دستمال تمیز یا پارچه تمیز دیگر، گرد و غبار روی لوستر را پاک‌ کنید.
3. اگر تمایل دارید که لوستر شما علاوه‌بر تمیزی، برق و جلای خاصی نیز داشته باشد، یک جلادهنده مخصوص چوب تهیه کنید و‌ کمی از ماده جلا دهنده را روی قلم‌مو با دستمال بزنید و روی سطح چوب بکشید تا سطح آن براق شود.

روش تمیز کردن لوستر فلزی

اگر لوستر فلزی شما از جنس برنز است حتما هنگام تمیز کردن آن دقت کنید و این فرایند را با نهایت احتیاط انجام دهید. چون معمولا روی سطح لوسترهای فلزی از جنس برنز، یک لایه لاک بی‌رنگ زده می‌شود تا سطح لوستر براق باشد. در صورتی که این لایه به دلیل شستشوی غیر اصولی از بین برود، لوستر شما کدر و‌ مات می‌شود.

در واقع باید گفت که برای تمیز کردن لوستر فلزی از جنس برنز به هیچ عنوان از شوینده‌های قوی و سفید کننده‌ها استفاده نکنید زیرا این مواد، لاک روی لوستر را از بین می‌برند و این مسئله موجب سیاه و‌کدر شدن سطح لوستر خواهد شد.

برای تمیز کردن لوستر فلزی از جنس برنز، کمی صابون و آب را با هم مخلوط کنید‌ و به هم بزنید تا کف کند. سپس یک دستمال تمیز بردارید و با کف حاصل از ترکیب آب و صابون، سطح لوستر را تمیز نمایید و آن را خشک کنید.

بیشتر بخوانید

چگونه رنگ مولتی کالر را پاک کنیم

روش تمیز کردن لوستر کریستال

پیش از آن که درباره تمیز کردن لوستر کریستال صحبت کنیم باید بگوییم که تمیز کردن این نوع لوستر کمی زمان‌بر است و باید کمی حوصله به خرج دهید و بدون شک خسته یا کلافه خواهید شد. ولی نا‌گفته نماند که نتیجه کار و درخشش کریستال‌ها پس از شستشو، خستگی شما را رفع خواهد کرد و کلافگی شما را از بین می‌برد. همچنین بعد از تمیز کردن لوستر کریستال تا چندین ماه نیازی به تمیز کردن آن نخواهید داشت. معمولا تمیز کردن لوستر کریستال به دو شیوه باز کردن قطعات کریستالی و باز نکردن قطعات کریستالی انجام می‌شود:

مراحل تمیز کردن لوستر کریستال به روش باز کردن قطعات کریستالی

1. ابتدا برق لوستر را قطع نمایید و اگر لوستر تازگی روشن بوده، کمی صبر کنید تا لامپ‌ها کاملا سرد شوند.
2. پس از سرد شدن لامپ‌ها، آن‌ها را باز کنید و با یک دستمال تمیز، گرد و غبار آن را از بین ببرید.
3. در مرحله بعد به آرامی و با احتیاط قطعات کریستالی را از لوستر جدا کنید.
4. سپس با آب و مایع ظرفشویی قطعات کریستالی را بشویید و آن‌ها را روی یک پارچه قرار دهید و اجازه دهید که کاملا خشک شوند.
لازم به ذکر است که هنگام تمیز کردن لوستر کریستال به روش باز کردن قطعات باید نکات زیر را رعایت کنید:
● اگر قصد دارید که قطعات کریستالی لوستر را جدا کنید، ابتدا از لوستر عکس یا فیلم بگیرید تا برای نصب مجدد قطعات کریستالی به مشکل برنخورید.
● زیر لوستر حتما یک پتو یا پارچه پهن کنید تا اگر در حین کار قطعه‌ای روی زمین افتاد، دچار شکستگی نشود.
● به هیچ عنوان از مواد شوینده بسیار قوی برای شستن کریستال‌ها استفاده نکنید زیرا این نوع شوینده‌ها به کریستال آسیب می‌زند و درخشش آن را از بین می‌برد. معمولا آب و مایع ظرفشویی بهترین ترکیب برای تمیز کردن لوستر کریستال به حساب می‌آید.

مراحل تمیز کردن لوستر کریستال به روش باز نکردن قطعات کریستالی

تمیز کردن لوستر کریستال

در برخی از انواع لوسترهای کریستالی، امکان جدا کردن قطعات کریستال از لوستر وجود ندارد پس فرایند تمیز کردن لوستر باید بدون جدا کردن لوستر انجام شود. در این روش تنها به یک دستمال تمیز و یک شیشه پاک کن نیاز دارید.
برای تمیز کردن لوستر کریستال به این روش، مانند شیوه قبلی باید برق لوستر را قطع نمایید و اگر لامپ‌های داغ است ، اجازه دهید سرد شود. سپس به آرامی مایع را روی لوستر اسپری نمایید و کریستال‌ها را خشک نمایید.

روش تمیز کردن لوستر برنجی

لوسترهای برنجی نیز مانند سایر لوسترها کثیف می‌شوند و به تمیزکاری نیاز دارند. تمیز کردن لوستر برنجی، بسیار ساده بوده و پروسه پیچیده‌ای ندارد و تنها کافی است که مراحل زیر را اجرا کنید:

1. ابتدا برق لوستر را قطع نمایید.
2. تمام سطح لوستر را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا گرد و غباری که روی لوستر وجود دارد، به طور کامل پاک شود. چنانچه حجم گرد و غبار روی لوستر بالا است، این کار را چند بار انجام دهید تا گرد و غباری روی لوستر باقی نماند.
3. سپس داخل یک سطل ترکیبی از آب گرم و مایع ظرفشویی درست کنید و مخلوط موردنظر را با یک حوله تمیز روی بدنه لوستر بزنید.
4. در مرحله بعد با یک دستمال تمیز، لوستر را کاملا خشک کنید تا لکه آب روی لوستر باقی نماند.
نکته مهم: در صورتی پس از خشک شدن لوستر، روی بدنه آن لکه مشاهده کردید و لکه‌ها با دستمال از بین نرفتند، یعنی لوستر شما دچار زنگ زدگی شده و برای رفع زنگ‌زدگی لازم است که لوستر مجدد رنگ شود.

بیشتر بخوانید

از بین بردن لکه روی دیوار رنگ شده

روش تمیز کردن لوستر طلایی

در این بخش تصمیم داریم تا درباره روش تمیز کردن لوستر طلایی که جزو حساس‌ترین لوسترها به حساب می‌آید، صحبت کنیم. به عبارتی باید گفت که اگر برای تمیز کردن لوستر طلایی از مواد شوینده شیمیایی مانند سفید کننده قوی استفاده نمایید، سطح لوستر دیگر براق نیست و کدر می‌شود. معمولا برای تمیز کردن لوستر طلایی لازم است که فرایند زیر را طی کنید:

● برق لوستر را قطع کنید.
● سپس مخلوطی از آب و الکل تهیه کنید که یک سوم آن الکل و دو سوم دیگر آب باشد. معمولا الکل باعث درخشندگی بهتر لوستر و براقیت آن می‌شود.
● در مرحله بعد به کمک یک دستمال تمیز و‌ محلول مورد نظر، گرد و غبار روی سطح لوستر را کاملا پاک کنید.

کلام آخر

در این مطلب درباره روش تمیز کردن لوستر چوبی، تمیز کردن لوستر فلزی، تمیز کردن لوستر کریستالی، تمیز کردن لوستر برنجی و… صحبت کردیم. چون لوسترها اگر به صورت دوره‌ای تمیز نشوند، میزان روشنایی آن‌ها کم می‌شود و جذابیت ظاهری آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.
در نتیجه اگر تمایل دارید که منزل یا محل کار شما نور خوبی داشته باشد، تمیز کردن لوستر را هر چند وقت یک بار به طور اصولی انجام دهید. چنانچه در رابطه با تمیز کردن انواع لوستر سوال با ابهام دارید، می‌توانید از کارشناسان شرکت رویال پینت کمک بگیرید.

نظرات کاربران

مشاوره