علت کار نکردن پمپ کولر

پمپ کولر آبی
دسته : گرمایش و سرمایش

پمپ یکی از قطعات اصلی کولر ابی است که اندازه نسبتا کوچکی دارد اما نقش بسیار مهمی در کولر آبی ایفا می‌کند. وظیفه پمپ معمولا این است که آب را از قسمت کف کولر به سمت لوله‌های آب هدایت می‌کند تا پوشال‌ها خیس شوند و باد سرد از کولر خارج گردد.

پمپ کولر آبی نیز مانند بسیاری از لوازم الکترونیکی دارای قطعات مختلفی است که شامل پایه اصلی، پروانه، کفی پمپ، چپقی یا محل اتصال پمپ به شلنگ، کلاهک پمپ و… می‌‌شود. گاهی اوقات به دلیل نقص در یکی از قطعات پمپ یا به علت وجود مشکل در سایر بخش‌های کولر، پمپ به خوبی کار نمی‌کند یا اصلا روشن نمی‌شود.

با توجه به این که پمپ جزو قطعات اصلی به شمار می‌رود، خراب بودن آن موجب آسیب دیدن سایر قسمت‌های کولر از جمله موتور می‌شود. در همین راستا تصمیم داریم تا در ادامه این مقاله ۱۲ دلیل کار نکردن پمپ کولر را بررسی کنیم و بگوییم که علت قطع و وصل شدن پمپ کولر آبی چیست؟

تعمیر کولر آبی در تهران با تعمیرکاران حرفه ای رویال پینت

۱۲ دلیل کار نکردن پمپ کولر

پمپ‌ کولر از جزو قطعات اصلی کولر به شمار می‌رود و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. معمولا سالم یا خراب بودن پمپ روی عملکرد کولر تاثیر می‌گذارد و ایجاد نقص در هر یک از قطعات کولر باعث اختلال در عملکرد پمپ می‌شود چون این قطعه با سایر قطعات در ارتباط است. به همین جهت، در این بخش از مقاله قصد داریم تا ۱۲ دلیل کار نکردن پمپ کولر یا ۱۲ علت قطع و وصل شدن پمپ کولر آبی را نام ببریم.

قطع بودن برق

از آنجایی که انرژی مورد نیاز پمپ آب از طریق برق و نیروی الکتریکی تامین می‌شود و پمپ جزو لوازم برقی به شمار می‌رود پس قطع بودن جریان برق یا اتصالی در کولر می‌تواند مانع کار کردن پمپ شود. در نتیجه اگر پمپ کولر شما دچار مشکل شده است، ابتدا جعبه تقسیم برق کولر و اتصالات الکتریکی آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

نکته مهم: چنانچه در رابطه با برق و اتصالات الکتریکی، مهارت یا تخصصی ندارید؛ بررسی سلامت جعبه تقسیم برق کولر و تعمیر آن را به یک فرد متخصص بسپارید زیرا احتمال برق گرفتگی وجود دارد.

قطع بودن آب ساختمان

زمانی که آب ساختمان قطع باشد و آب در لوله‌ها و شلنگ‌ها جریان نداشته باشد، پمپ کار می‌کند ولی پوشال‌ها خیس نمی‌شوند و سرما تولید نمی‌گردد. پس در مواقعی که آب ساختمان شما قطع شده است، حتما پمپ کولر خاموش کنید زیرا اگر پمپ در این شرایط کار کند، قطعا از کار می‌افتد و می‌سوزد. معمولا نشانه قطع بودن جریان آب در کولر، وزیدن باد گرم و شنیدن صدای ممتد است.

خراب بودن موتور پمپ

موتور پمپ کولر یکی از قطعات اصلی پمپ است و حرکت آن موجب کار کردن سایر بخش‌های پمپ می‌شود. زمانی که موتور پمپ از کار بیفتد، سایر بخش‌های موتور هم از کار می‌افتند و‌ پمپ دیگر روشن نخواهد شد.

رسوب گرفتن پمپ

معمولا املاح موجود در آب موجب ایجاد آهک و‌ رسوب در قسمت دهانه پمپ می‌شوند. زمانی که قسمت ورودی پمپ مسدود باشد، آب به داخل پمپ وارد نمی‌شود و پمپ کار نمی‌کند. در این مواقع باید پمپ رسوب‌زدایی شود و اگر شدت رسوب‌ها قابل رسوب‌زدایی نیست، یک پمپ جدید جایگزین شود.

کثیف بودن پوشال‌ها

طول عمر پوشال‌های کولر معمولا بین ۱ تا ۲ است و باید هر سال یا دو سال یک بار تعویض شوند. زمانی که مدت زمان طولانی از تعویض پوشال‌ها بگذرد، پوشال‌ها کثیف می‌سوند و گرد و غبار زیادی را به خود جذب می‌کنند. کثیف بودن پوشال‌ها موجب گرفتگی شیلنگ می‌شود و زمانی که شلنگ مسدود باشد، پمپ نیز کار نمی‌کند.

خراب بودن شناور

خراب بودن شناور نیز می‌تواند دلیل کار نکردن پمپ کولر باشد زیرا زمانی که این قطعه خراب باشد، دو مشکل اساسی زیر برای کولر آبی رخ می‌دهد:

 1. حجم زیادی از آب وارد کولر می‌شود و قطعات داخلی آن مانند پمپ ، موتور و … آسیب می‌بینند و از کار می‌افتند.
 2. حجم آب کف کولر به شدت کاهش پیدا می‌کند و به پایه اصلی پمپ، آب نمی‌رسد و پوشال‌ها خیس نمی‌شوند.

کثیف بودن کف کولر

در صورتی که کولر به صورت دوره‌ای سرویس نشود؛ به دلیل املاح موجود در آب، کف کولر یک لایه رسوب ایجاد می‌گردد. همچنین تعویض نکردن پوشال‌ها موجب خراب شدن آن‌ها و ریختن تکه‌های پوشال به کف کولر می‌شود.ذرات رسوب و تکه‌های پوشال‌ها، معمولا همراه آب  وارد پمپ می‌شوند و عملکرد آن را دچار اختلال می‌کنند. در همین راستا کثیف بودن کف کولر یک دلیل کار نکردن پمپ کولر است.

بیشتر بخوانید

علت بوی بد کولر آبی

روغن نزدن به موتور پمپ

موتور پمپ کولر یک قطعه متحرک بوده که به منظور حرکت بهتر باید به صورت دوره‌ای روغن‌کاری شود. چون خشک بودن موتور باعث ایجاد اصطکاک شده که پیامد این مسئله نیز ساییدگی قطعات موتور پمپ و‌ سوختن آن است.‌ با این تفاسیر یک‌ دلیل کار نکردن پمپ کولر ممکن است که عدم روغن‌کاری دوره‌ای پمپ کولر باشد.

رسوب گرفتن پروانه پمپ کولر با وجود جسم خارجی داخل آن

پروانه پمپ یکی از قطعات پمپ بوده که با چرخش آن، آب از سمت کف کولر به سوی خروجی پمپ حرکت می‌کند. زمانی که پمپ رسوب گرفته باشد یا یک جسم خارجی داخل آن وجود داشته باشد، پروانه نمی‌تواند بچرخد و چرخش آن متوقف می‌شود. با متوقف شدن پروانه پمپ، فشار زیادی روی پمپ اعمال می‌گردد و پمپ از کار می‌افتد.

مسدود یا پاره بودن شلنگ

گاهی اوقات آب ساختمان قطع نیست و پمپ کاملا سالم است اما پمپ کولر روشن نمی‌شود و آب به داخل آن ورود پیدا نمی‌کند. در این شرایط، معمولا دلیل کار نکردن پمپ کولر، تجمع رسوب داخل شلنگ متصل به پمپ و پارگی شلنگ است. در این مواقع، بهتر است که شلنگ تعویض گردد زیرا گرفتگی یا پارگی شلنگ موجب سوختن پمپ می‌شود.

دمای بالای هوا

در برخی از روزهای تابستان، دمای هوا در برخی مناطق کشور به بالای ۴۵ درجه می‌رسد. گرمای بیش از اندازه هوا از دیگر مواردی است که موجب اختلال در عملکرد پمپ کولر و از کار افتادن آن می‌شود.

تعمیر کولر آبی در کرج با بهترین تعمیرکاران رویال پینت

برای  پیشگیری از خراب شدن پمپ باید چه کرد؟

در بخش قبلی ۱۲ علت قطع و وصل شدن پمپ کولر آبی را بررسی کردیم، معمولا بسیاری از مشکلات بیان شده در قسمت بالا قابل پیشگیری است و از سوختن پمپ جلوگیری خواهد کرد. ساده‌ترین راه برای پیشگیری از سوختن پمپ این است که سرویس سالیانه کولر توسط یک فرد حرفه‌ای و متخصص  انجام شود زیرا فردی که در زمینه تعمیر وسرویس کولر مهارت داشته باشد، اقدامات زیر را انجام می‌دهد.

 • پوشال‌ها را تعویض می‌کند.
 • تمامی قطعات متحرک‌ کولر را با دقت روغن‌کاری می‌کند.
 • شلنگ‌های آب را چک می‌کند و در صورتی که شلنگ‌ مسدود یا پاره باشد آن را تعویض می‌نماید.
 • سلامت شناور را بررسی می‌کند و آن را با دقت تنظیم می‌نماید.
 • کف کولر را به خوبی شستشو می‌دهد تا رسوبات ایجاد شده از بین بروند.
 • روی کولر یک سایه‌بان قرار می‌دهد تا روزهای گرم سال، کولر داغ نشود و عملکرد قطعات آن دچار مشکل نشود.
 • سیستم برق کولر را چک می‌کند.
 • هر کدام از قطعات کولر یا پمپ که نیاز به تعمیر داشته باشند را تعمیر می‌کند و در صورتی که غیر قابل تعمیر بودن، یک قطعه جدید جایگزین می‌نماید.

از کجا بفهمیم پمپ کولر ابی سوخته است؟

سوختن پمپ اب کولر

تشخیص سوختن پمپ کولر باید توسط یک فرد متخصص و ماهر انجام شود اما زمانی که پمپ بسوزد یک‌سری علائم کلی دارد که عبارتند از:

 • کولر به جای باد سرد، باد گرم می‌دهد.
 • از پمپ ، آب نشت می‌کند.
 • بوی سوختگی از کولر به مشام می‌رسد.
 • کولر صدای نا به هنجاری می‌دهد.
 • پمپ دائما، قطع و وصل می‌شود.

بیشتر بخوانید

صدای تق تق کولر آبی از چیست؟

کلام آخر

در این مطلب ۱۲ علت قطع و وصل شدن پمپ کولر آبی را مورد بررسی قرار دادیم زیرا پمپ جزو قطعات مهم و اساسی کولر محسوب می‌شود و کار نکردن آن روی سایر قطعات کولر و عملکرد آن تاثیر می‌گذارد.

چنانچه با مشکل قطع و وصل شدن پمپ کولر آبی مواجه شده‌اید یا می‌خواهید بدانید که دلیل کار نکردن پمپ کولر چیست با شرکت رویال پینت تماس بگیرید زیرا ارائه خدمات مربوط به سرویس و تعمیر کولر آبی یکی از خدمات اصلی این شرکت به شمار می‌رود.

نظرات کاربران

مشاوره