علت بوی بد کولر آبی

بوی بد کولر آبی
دسته : گرمایش و سرمایش

معمولا یکی از معضلاتی که افراد پس از روشن کردن کولر آبی با آن مواجه می‌شوند این است که بویی شبیه به بوی ماهی یا آب گندیده در فضا پخش می‌گردد. این بو‌ معمولا بسیار آزار دهنده است و در صورتی که افراد مدت زیادی را در معرض این بو قرار بگیرند، دچار حالت تهوع می‌شوند.

به طور کلی باید گفت که احساس بوی بد از کولر ابی دلایل متعددی دارد که در این مقاله از رویال پینت، ۸ دلیل بوی بد کولر آبی را بررسی خواهیم کرد و به شما می‌گوییم که چرا کولر آبی بوی ماهی می‌دهد. همچنین ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد کولر آبی نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تعمیر و سرویس کولر آبی در تهران با تعمیرکاران حرفه ای رویال پینت

دلایل بوی بد کولر آبی

چرا کولر آبی بوی ماهی می‌دهد؟ دلایل بوی بد کولر آبی چیست؟ این قبیل سوالات جزء پرتکرارترین سوالاتی است که با شروع فصل گرما و پس از روشن کردن کولر آبی برای افراد پیش می‌آید زیرا کولر آبی اغلب مردم دچار این مشکل است. از آنجایی که هر مشکلی یک یا چند علت دارد، بو دادن کولر هم دلایل خاصی دارد که عبارتند از:

عدم تعویض پوشال‌های کولر آبی

بوی بد کولر آبی بخاطر عدم تعویض پوشال

معمولا عمر مفید پوشال‌های کولر ابی بین یک الی دو سال است در نتیجه زمانی که بیش از دو سال از تعویض پوشال‌ها گذشته باشد،  پوشال‌های کولر آبی پ دچار پوسیدگی می‌شوند و  کولر بوی بد می‌دهد. چون پوشال‌ها به دلیل این که باید رطوبت داشته باشند، یک مکان مناسب برای رشد قارچ، باکتری، ویروس و… هستند.

لازم به ذکر است که عدم تعویض پوشال‌ها علاوه‌بر این که باعث ایجاد بوی بد می‌گردد موجب پخش ویروس‌ها و باکتری‌ها در فضای خانه هم می‌شود. توصیه می کنیم مطلب راهنمای تعویض پوشال کولر آبی را مطالعه کنید.

کثیف بودن آب داخل مخزن

یکی دیگر از دلایل بوی بد کولر آبی کثیفی آب داخل مخزن کولر است. معمولا این اتفاق در دو صورت زیر رخ می‌دهد:

 1. زمانی که مخزن کولر از متریال بی‌کیفیت ساخته شده باشد و پس از تماس با آب بدنه مخزن خراب شود. معمولا خرابی بدنه مخزن، روی کیفیت آب نیز تاثیر می‌گذارد و منجر به کثیفی و گندیدگی آب داخل مخزن می‌شود.
 1. در صورتی که مدت زیادی کولر بدون استفاده باشد و آب داخل مخزن، کیفیت خود را از دست داده و گندیده شود.

بیشتر بخوانید

علت صدای کولر آبی

خراب بودن پمپ آب کولر آبی

خرابی پمپ کولر

زمانی که پمپ کولر آبی خراب است، آب داخل کولر راکد شده و به اصطلاح گندیده می‌شود، در نتیجه بوی نامطبوعی را پخش می‌کند. اما زمانی که آب در جریان باشد، این مشکل ایجاد نمی‌شود.

کثیف بودن بدنه داخلی و خارجی کولر

گاهی اوقات تمام قطعات داخلی مولر سالم و‌ بدون نقص هستند اما باز هم کولر بوی بدی می‌دهد. در این مواقع علت بوی بد کولر آبی کثیف بودن بدنه داخلی یا خارجی کولر ابی است. مثلا ممکن است که مدفوع پرندگان روی بدنه کولر آبی ریخته باشد و منجر به ایجاد بوی بد شود.

مصرف روغن بی‌کیفیت برای روغن‌کاری کولر

روغن‌کاری کولر آبی یکی از اقدامات مهمی است که حین سرویس کولر آبی باید انجام شود. در صورتی که روغن مصرفی، کیفیت پایینی داشته باشد، بوی نامطبوع و آزاردهنده‌ای را پخش می‌کند. چون معمولا روغن‌های تقلبی و بدون کیفیت پس از ترکیب با آب بوی بدی را از خود تولید می‌نمایند.

تعمیر کولر آبی در کرج با متخصصان حرفه ای تیم رویال پینت

قرار گرفتن کولر در یک فضای نامناسب

کولر آبی باید در مکانی قرار بگیرد که هوا در محیط جریان داشته باشد. معمولا قرار گرفتن کولر در یک فضا بدون هوا باعث کپک زدن پوشال‌ها و بخش داخلی کولر می‌شود‌ و همین کپک‌ها نیز بوی بدی را در فضا پخش می‌کنند.

مسدود بودن سینی کف کولر آبی

یکی دیگر از دلایل بوی بد کولر آبی مسدود بودن کف کولر ابی است زیرا زمانی که کف کولر مسدود باشد، آب داخل آن تجمع پیدا می‌کند و گندیده می‌شود. در نتیجه کولر بوی بد و غیر قابل تحملی می‌دهد.

نیم سوز بودن موتور کولر آبی یا اتصالی سیم‌ها

از دیگر دلایلی که باعث احساس بوی بد سوختگی از کولر می‌شود، خرابی موتور یا اتصالی سیم‌ها است.

نکته مهم: اگر بوی شبیه سوختگی از کولر آبی به مشام شما می‌رسد، سریعا کولر را خاموش نمایید و برق آن را  قطع نمایید و در اسرع وقت کولر را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید.

بیشتر بخوانید

روش راه اندازی کولر آبی

روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های از بین بردن بوی بد کولر آبی

 1. تعویض پوشال‌ها: با توجه به این که یکی از دلایل بوی بد کولر آبی، پوسیدن پوشال‌ها است پس تعویض پوشال‌ها‌ می‌تواند منجر به رفع بوی بد کولر آبی شود.
 2. شستن کف کولر: شستن کف کولر از دیگر راه‌های رفع بوی بد کولر به شمار می‌رود زیرا یک دلیل بوی بد کولر آبی کثیفی کف کولر است.
 3. قرار دادن کولر در یک‌ مکان مناسب: راه دیگری که می‌تواند منجر به رفع بوی بد کولر آبی شود، قرار دادن کولر در مکانی است که جریان هوا در آن محل گردش داشته باشد.
 4. استفاده از روغن مرغوب برای روغن‌کاری: از آنجایی که یک دلیل بوی بد کولر آبی مصرف روغن نامرغوب است پس استفاده از روغن مرغوب برای روغن‌کاری به رفع بوی بد کمک می‌کند.
 5. شستن بدنه خارجی کولر: همانطور که گفتیم گاهی اوقات دلیل بوی بد کولر آبی، کثیفی بدنه خارجی کولر است. پس شستن بدنه خارجی از دیگر راه‌هایی است که می‌تواند بوی بد کولر را رفع کند.
 6. تعویض مخزن: در صورتی که مخزن خراب شده باشد، کولر بوی نامطبوعی می‌دهد و تعویض مخزن می‌تواند منجر به کاهش بو شود.
 7. تعویض یا تعمیر پمپ کولر: همانطور که کمی بالاتر هم بیان کردیم یکی از دلایل بوی بد کولر آبی خراب بودن پمپ کولر است پس راه دیگری که می‌تواند بوی بد کولر را برطرف نماید، تعویض با تعمیر پمپ آب کولر آبی است.

بیشتر بخوانید

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

چرا کولر آبی بوی ماهی می‌دهد برای رفع آن چه باید کرد؟

اگر تمام دلایل بوی بد کولر را بررسی نمودید و روش‌های رفع آن را اجرا کردید اما هنوز هم کولر شما بوی ماهی می‌دهد، به شما توصیه می‌کنیم که ترفندهای زیر را هم انجام دهید و امیدواریم که بوی آزار دهنده کولر شما رفع شود.

 • یک بوگیر داخل کولر قرار دهید.
 • در اطراف کولر فیلتر هوا نصب کنید تا آلودگی‌ها وارد کولر نشوند.
 • چند تکه زغال داخل کولر بگذارید.
 • کمی آب و صابون معطر را مخلوط کنید و آن را کف کولر بریزید.
 • مخزن کولر را با شوینده بشویید.

کلام آخر

در این مطلب دلایل بوی بد کولر آبی را بررسی کردیم و گفتیم چرا کولر آبی بوی ماهی می‌دهد، همچنین روش‌های رفع بوی بد کولر را نام بردیم زیرا بو دادن کولر آبی یکی از معضلاتی است که در ابتدای فصل تابستان، افراد با آن مواجه می‌شوند.

چنانچه درباره دلایل بوی بد کولر آبی سوال دارید یا متقاضی خدمات سرویس و تعمیر کولر آبی مثل تعویض پوشال، تعویض پمپ و تعمیر موتور کولر هستید، با شرکت رویال پینت تماس بگیرید. چون تیم پشتیبانی شرکت به سوالات شما پاسخ می‌دهند و شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی می‌کنند. همچنین در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک تعمیرکار حرفه‌ای کولر آبی را به محل مورد نظر شما اعزام می‌کنند.

نظرات کاربران

مشاوره