راهنمای تعویض پوشال کولر آبی

تعویض پوشال کولر آبی
دسته : گرمایش و سرمایش

با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا، اکثر مردم به فکر سرویس و راه اندازی کولرهای آبی منزل و محل کار خود می‌افتند. تعویض پوشال‌های کولر آبی یکی از مراحل مهم سرویس و راه اندازی کولر به شمار می‌رود زیرا پوشال‌ها اگر کهنه و فرسوده باشند، هوایی که از طریق کولر وارد محیط می‌شود، سالم و پاکیزه نیست. همچنین زمانی که پوشال‌های کولر کهنه باشند، باد کولر گرم است.

در نتیجه اگر تمایل دارید که پس از روشن کردن کولر آبی یک هوای سرد، تمیز و سالم در محیط مورد نظر شما در جریان باشد، حتما به صورت سالیانه، پوشال‌های کولر خود را تعویض نمایید، چنانچه طریقه نصب پوشال کولر آبی را نمی‌دانید تا آخر این مطلب همراه ما باشید زیرا تصمیم داریم تا درباره نحوه تعویض پوشال کولر آبی صحبت کنیم.

خدمات تعمیر و سرویس کولر آبی در کرج با متخصین حرفه ای

پوشال چیست؟

بوی بد کولر آبی بخاطر عدم تعویض پوشال

پیش از آن که درباره روش تعویض پوشال کولر آبی صحبت کنیم بهتر است که بگوییم پوشال چیست؟ و چه انواعی دارد؟ معمولا به رشته‌های کوتاه و بلندی که از چوب درخت صنوبر و بید یا مواد سلولزی ساخته می‌شوند، پوشال گفته می‌شود. این رشته‌ها نقش مهمی در کولرهای آبی ایفا می‌کنند زیرا نحوه عملکرد کولر آبی به این صورت است که پوشال‌ها ابتدا از طریق پمپ آب و شلنگ‌های متصل به آن خیس می‌گردند. سپس آب میان پوشال‌ها از طریق فن، تبخیر می‌شود و باد سرد از کولر خارج می‌گردد.

پوشال کولر آبی معمولا در دو نوع زیر وجود دارد:

انواع پوشال

  • پوشال چوبی

این نوع پوشال به شکل رشته‌های در هم تنیده است و آن را از چوب می‌سازند. معمولا جزو پرمصرف‌ترین انواع پوشال‌ها محسوب می‌شود زیرا دسترسی به پوشال‌های چوبی بسیار راحت‌تر از سایر پوشال‌ها است. پوشال‌های چوبی معمولا قدرت جذب آب بسیار بالایی دارند و از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند.

  • پوشال سلولزی

همان‌گونه‌ که از نام این نوع پوشال مشخص است، از مواد سلولزی ساخته می‌شود. قدرت جذب این مدل پوشال از پوشال‌های چوبی بیشتر است; به همین منظور، بیشتر برای کولرهای مناطق گرم‌سیر یا مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزایای پوشال سلولزی می‌توان به  سازگار با محیط زیست، عمر طولانی، ساختار یکپارچه و یکنواخت اشاره کرد.

بیشتر بخوانید

چرا کولر ابی بوی ماهی میدهد؟

پوشال کولر آبی هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟

 

پوشال کولر آبی هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟ معمولا این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که درباره کولر آبی مطرح می‌شود پس لازم است که ابتدا به این سوال پاسخ دهیم. به طور کلی باید گفت که به دلایل زیر لازم است که پوشال‌های کولر آبی هر سال تعویض شوند‌:

  1. عمر مفید پوشال‌های کولر آبی یک سال است و پس از یک سال دچار پوسیدگی می‌شوند. از آنجایی که پوشال‌ها دائما در معرض گرد و غبار و رطوبت هستند و در طول فصل پاییز و زمستان که از کولر استفاده نمی‌شود، انواع باکتری و قارچ داخل پوشال‌ها رشد می‌کند.
  2. در صورتی که پوشال‌ها پس از یک سال تعویض نشوند، هنگامی که کولر روشن است انواع ویروس در محیط پخش می‌شود. همچنین به دلیل وجود قارچ یا کپک در داخل پوشال‌ها، بوی نامطبوعی در محیط پخش می‌گردد.
  3. زمانی که پوشال‌ها نو و تمیز باشند، کولر آبی عملکرد بهتری دارد و میزان سرد کردن آن بیشتر می‌شود.

نکات مهم درباره تعویض پوشال کولر آبی

نکات مهم در تعویض پوشال کولر

تعویض پوشال‌های کولر آبی شاید به ظاهر یک کار ساده به نظر بیاید اما باید گفت که تعویض پوشال مانند هر کار دیگری باید طبق اصول انجام شود و هنگام تعویض آن باید به یک‌سری نکات توجه کرد:

اصول ایمنی را رعایت کنید

هنگام تعویض پوشال‌ها جریان برق  را حتما قطع کنید‌ زیرا ممکن است که آب روی کولر بریزد یا به دلیل اتصالی برق، بدنه کولر برق داشته باشد و دچار برق گرفتگی شوید. نکته ایمنی دیگری که حتما باید رعایت کنید این است که مراقب انگشتان دست خود باشید ‌و به منظور پیشگیری از زخم شدن دست‌ها، دستکش مخصوص کار بپوشید.

کلیه مراحل باز و بسته کردن سیم‌های روی پوشال‌ها را به ذهن بسپارید یا از آن‌ها عکس بگیرید

معمولا برای ثابت ماندن پوشال‌ها روی درب کولر، روی پوشال‌ها سیم بسته می‌شود. باز و بسته کردن این سیم‌ها باید با دقت و به طور اصولی انجام شود و سیم‌ها باید به شکل خاصی روی پوشال‌ها قرار بگیرند. در صورتی که نحوه اتصال سیم‌ها را فراموش می‌کنید، از نحوه اتصال سیم‌‌ها، عکس یا فیلم تهیه کنید.

پس از باز کردن پوشال‌های قدیمی دریچه‌ها را بشویید

معمولا به دلیل وجود املاح در آب، داخل شیارهای دریچه‌های کولر مملو از رسوب می‌شود. این رسوبات مانع گردش هوا در داخل کولر می‌شوند و زمانی که هوا داخل کولر جریان نداشته باشد، داخل کولر مملو تز کپک و قارچ می‌شود. در نتیجه زمانی که پوشال‌های قدیمی را باز می‌کنید، حتما با یک برس دریچه‌های کولر را بشویید تا رسوبات از آن جدا شوند و هوا داخل کولر در جریان باشد.

خدمات سرویس کولر آبی در تهران با تعمیرکاران حرفه ای

پوشال‌های جدید را خیس کنید

اگر پوشال‌های جدید را خیس نکنید، فشار زیادی روی کولر اعمال می‌شود زیرا کولر باید زمان زیادی را کار کند و پمپ آن به طور پیوسته روشن باشد تا پوشال‌ها، خیس شوند. اما اگر پوشال‌ها را خیس کنید، در مصرف آب صرفه جویی می‌شود و روی کولر فشار نمی‌آید.

همچنین اگر پوشال‌ها را خشک نصب نمایید و آن‌ها را خیس نکنید، ذرات پوشال در محیط  پخش می‌گردند و وارد بینی یا ریه افراد می‌شوند. معمولا ورود این ذرات باعث به وجود آمدن آلرژی خواهند شد.

هنگام قرار دادن پوشال‌های جدید دقت کنید

پوشال‌های جدید را به درستی و در محل مخصوص خود نصب کنید و سیم‌های مخصوص را روی آن‌ها قرار دهید. چون اگر پوشال‌ها، در جای خود قرار نگیرند، به خوبی خیس نمی‌شوند. در صورتی که پوشال‌ها به خوبی خیس نشوند، کولر نیز باد سرد تولید نمی‌کند.

همچنین اگر سیم‌ها به خوبی روی پوشال‌ها قرار نگیرند، پوشال‌ها به داخل کولر می‌ریزند و باعث اختلال در عملکرد سایر قطعات کولر می‌شوند.

نحوه تعویض پوشال کولر آبی

نحوه تعویض پوشال کولر

همان‌طور که در قسمت بالا هم بیان کردیم چنانچه پوشال‌ها به درستی و طبق اصول نصب نشوند، عملکرد کولر دچار اختلال خواهد شد. به همین منظور، طریقه نصب پوشال کولر آبی را به شکل مرحله به مرحله بیان خواهیم کرد.

قطع کردن برق و آماده کردن لوازم مورد نیاز

ابتدا برق کولر را قطع نمایید تا حین تعویض پوشال‌ها، خطری شما را تهدید نکند. سپس تمام لوازم مورد نیاز مثل پوشال جدید، پیچ گوشتی، برس، آب و … را آماده نمایید تا کار شما با سرعت بیشتری انجام شود و حین کار مجبور به آوردن وسایل نباشید.

 باز کردن درب‌های کولر

برای آن که به پوشال‌ها دسترسی پیدا کنید، لازم است که درب‌های کولر را باز نمایید. برای باز کردن درب کولر تنها کافی است که دست خود را داخل دستگیره‌ها قرار دهید سپس درب را ابتدا به سمت بالا و سپس به سمت خود بکشید تا درب باز شود.

بیشتر بخوانید

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

باز کردن پیچ‌ها و خارج نمودن پوشال‌های قدیمی

سیم‌هایی که روی پوشال‌ها قرار کرفته‌اند را با دقت باز کنید و پوشال‌های قدیمی را در آورید. سپس با یک برس درب‌های کولر را بشویید تا اگر رسوب یا قارچ داخل شیارهای آن قرار دارد، کاملا تمیز شود.

قرار دادن پوشال‌های جدید

پس از شستن درب‌ها، پوشال‌های جدید را به دقت روی درب موردنظر قرار دهید و سیم‌ها را با دقت روی آن‌ها ببندید تا پوشال‌ها از درب جدا نشوند. سپس پوشال‌ها را خیس کنید و درب‌ها را روی کولر قرار دهید.

روشن نمودن کولر

در اخر کولر را روشن کنید و کمی منتظر بمانید. اگر کولر به خوبی سرد کرد، یعنی پوشال‌ها را به درستی نصب کردید. اما اگر باد کولر گرم است یعنی پوشال‌ها را به درستی روی درب کولر قرار نداده‌اید.

کلام آخر

در این مقاله درباره نحوه تعویض پوشال کولر آبی صحبت کردیم و نکات مهم تعویض پوشال را مورد بررسی قرار دادیم. چون تعویض پوشال جزو مراحل مهم سرویس کولر آبی به شمار می‌رود و به منظور افزایش راندمان کولر آبی، بهتر است که پوشال‌های آن هر سال تعویض شوند.

در صورتی که درباره طریقه نصب پوشال کولر آبی سوال دارید با شرکت رویال پینت تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند. همچنین اگر متقاضی دریافت خدمات سرویس و تعمیر کولر آبی می‌توانید با خیال آسوده، تعمیر و‌یروبس کولر آبی منزل یا محل کار خود را به این مجموعه بسپارید زیرا تعمیر و سرویس کولر آبی یکی از خدمات این شرکت به شمار می‌رود و در کمترین زمان ممکن می‌توانید به یک تعمیرکار حرفه‌ای دسترسی داشته باشید.

نظرات کاربران

مشاوره